NÁŠ PRÍBEH

Messiho dobrodružstvo začalo v Argentíne, keď mal 5 rokov. Jeho vrstovníci boli o hlavu vyšší a mohutnejší. Napriek tomu sa nevzdal a pod vedením si vylepšil techniku. Po čas s ľahkosťou prekľučkoval s loptou pri nohe cez celé ihrisko a dal gól. Taktikou jeho spoluhráčov sa stala prihrávka Lionelovi, o viac sa nestarali. Vo veku 8 rokov mu diagnostikovali Aspergerov syndróm. Neskôr si ho všimol slávny klub Newell’s Old Boys, kde bol do 13-tich rokov. V tom čase Messiho trápila vážna choroba. Nerástol a nepriberal na váhe. Išlo o hormonálnu poruchu, ktorá ambicióznemu chlapcovi spôsobovala vážnu komplikáciu. Pomohli mu až lekári v Španielsku, kam sa presťahoval s rodinou.

Samko je nepočujúci. Žije na Slovensku. Od svojich 7 rokov chcel hrať florbal. Veľmi sa túžil začleniť do kolektívu zdravých detí. Mal obavy, že ho neprijmú, že s ním tréneri nebudú schopní komunikovať. Myslel na to, či mu to pridružené zdravotné problémy dovolia byť plnohodnotným členom tímu. S podporou rodiny, priateľov, trénerov a učiteľov, ale najmä vlastnou usilovnosťou Samko tieto obavy a prekážky zdolal. Spoločne s tímom to v roku 2016 dotiahli až na majstra Slovenska.

Takéto príbehy pripomínajú rozprávku o Harrym Potterovi. Ten okrem iného vynikal aj v metlobale. Bez podpory a dôvery profesorky McGonallovej by sa k nemu však nedostal. Všetci traja hrdinovia sa možno cítili ako outsideri, ale mali silnú motiváciu, sebadisciplínu, psychickú vyspelosť oproti rovesníkom. Niekto, kto v nich veril alebo im dal šancu, posilnil ich sebadôveru.

O NÁS

Sme občianske združenie MAKO SK.

Našim poslaním je pomoc všetkým deťom, ktoré mali sťažený štart do života z dôvodu predčasného pôrodu, horšej adaptácie po narodení, telesne a mentálne postihnutým deťom, deťom s viacnásobným postihnutím a ich rodinám. Pomáhame deťom, dospelým a rodinám, ktoré sú v sociálnej alebo zdravotnej tiesni spôsobené zdravotným, psychickým a sociálnym tlakom spoločnosti a okolia, ako aj pomáhať ľuďom so špecifickými výchovnými potrebami, ktoré sa vplyvom svojho postihnutia dostali do ťažko riešiteľných situácií a konfliktov.

Cieľom združenia je prispievať k zlepšovaniu zdravotného stavu predčasne narodených detí, detí so zhoršenou popôrodnou adaptáciou, telesne a mentálne postihnutým deťom, deťom s viacnásobným postihnutím k rozvoju poznania týchto detí a ich rodín a k rozvoju sociálnej pomoci, pomoci v ďalšej adaptácii v predškolskom i školskom veku v spolupráci so školami a s rodinou dieťaťa.

NAŠA HISTÓRIA

Vďaka partnerom máme za sebou nie len finančnú podporu rodinám, ale aj množstvo hodín, ktoré sme mohli venovať podpore týchto rodín a tiež spoločným aktivitám, ako napríklad letný tábor, ktorý sa konal v auguste v Trenčíne alebo plavecký tábor v Šamoríne.

Zažite minimálne prostredníctvom fotiek atmosféru, ktorú mohli deti zažiť. A aj vďaka Vašej podpore by sme dokázali o veľa viac!

Talentom ako je Messi alebo Samko, môžu byť aj ďalšie slovenské deti so znevýhodnením. Dajme im spoločne dôveru a šancu.