NÁŠ PRÍBEH

Messiho dobrodružstvo začalo v Argentíne, keď mal 5 rokov. Jeho vrstovníci boli o hlavu vyšší a mohutnejší. Napriek tomu sa nevzdal a pod vedením si vylepšil techniku. Po čas s ľahkosťou prekľučkoval s loptou pri nohe cez celé ihrisko a dal gól. Taktikou jeho spoluhráčov sa stala prihrávka Lionelovi, o viac sa nestarali. Vo veku 8 rokov mu diagnostikovali Aspergerov syndróm. Neskôr si ho všimol slávny klub Newell’s Old Boys, kde bol do 13-tich rokov. V tom čase Messiho trápila vážna choroba. Nerástol a nepriberal na váhe. Išlo o hormonálnu poruchu, ktorá ambicióznemu chlapcovi spôsobovala vážnu komplikáciu. Pomohli mu až lekári v Španielsku, kam sa presťahoval s rodinou.

Samko je nepočujúci. Žije na Slovensku. Od svojich 7 rokov chcel hrať florbal. Veľmi sa túžil začleniť do kolektívu zdravých detí. Mal obavy, že ho neprijmú, že s ním tréneri nebudú schopní komunikovať. Myslel na to, či mu to pridružené zdravotné problémy dovolia byť plnohodnotným členom tímu. S podporou rodiny, priateľov, trénerov a učiteľov, ale najmä vlastnou usilovnosťou Samko tieto obavy a prekážky zdolal. Spoločne s tímom to v roku 2016 dotiahli až na majstra Slovenska.

Takéto príbehy pripomínajú rozprávku o Harrym Potterovi. Ten okrem iného vynikal aj v metlobale. Bez podpory a dôvery profesorky McGonallovej by sa k nemu však nedostal. Všetci traja hrdinovia sa možno cítili ako outsideri, ale mali silnú motiváciu, sebadisciplínu, psychickú vyspelosť oproti rovesníkom. Niekto, kto v nich veril alebo im dal šancu, posilnil ich sebadôveru.

O NÁS

Sme občianske združenie MAKO SK.

Našim poslaním je pomoc všetkým deťom, ktoré mali sťažený štart do života z dôvodu predčasného pôrodu, horšej adaptácie po narodení, telesne a mentálne postihnutým deťom, deťom s viacnásobným postihnutím a ich rodinám. Pomáhame deťom, dospelým a rodinám, ktoré sú v sociálnej alebo zdravotnej tiesni spôsobené zdravotným, psychickým a sociálnym tlakom spoločnosti a okolia, ako aj pomáhať ľuďom so špecifickými výchovnými potrebami, ktoré sa vplyvom svojho postihnutia dostali do ťažko riešiteľných situácií a konfliktov.

Cieľom združenia je prispievať k zlepšovaniu zdravotného stavu predčasne narodených detí, detí so zhoršenou popôrodnou adaptáciou, telesne a mentálne postihnutým deťom, deťom s viacnásobným postihnutím k rozvoju poznania týchto detí a ich rodín a k rozvoju sociálnej pomoci, pomoci v ďalšej adaptácii v predškolskom i školskom veku v spolupráci so školami a s rodinou dieťaťa.

PROJEKT

WORKSHOPY OFFLINE

Prostredníctvom workshopov chceme sprostredkovať  informácie, kde sa môžu rodiny obrátiť s prosbou o radu.

Kde a ako žiadať o príspevok na zdravotné a kompenzačné pomôcky. Pri našom každodennom styku s touto skupinou však zisťujeme, že o možnostiach toho, ako správna kompenzačná pomôcka vyrieši aj mnohé pridružené problémy nevedia ani zamestnanci ÚPSVaR, ktorí príspevky na tieto pomôcky schvaľujú. Preto sme sa rozhodli vytvoriť túto celoslovenskú sériu workshopov, na ktorých chceme všetky zúčastnené strany, či už ide o rodičov, učiteľov, zriaďovateľov škôl, zamestnancov ÚPSVaR spolu prepájať a ukázať im pohľad , potreby, ale ja možnosti „druhých strán“.

V rámci projektu chceme maximálne prepojiť skúsenosti a objektívne požiadavky oboch strán a vzájomnou diskusiou a prijatím potrieb vytvoriť čo najlepšie možné podmienky pre budúcu realizáciu vzdelávania detí so špeciálnymi potrebami.

Projekt prijíma predpoklad, že vzájomné pochopenie potrieb, ale aj prekážok v realizácii inkluzívneho vzdelávania s pochopením potreby využitia kompenzačných pomôcok môže fungovať len pri rovnocennej spolupráci medzi pedagógmi, školami, ich zriaďovateľmi na jednej strane a rodičmi detí so špeciálnymi potrebami na strane druhej.

WORKSHOPY ONLINE

Túto novú časť projektu bude realizovať mladý YouTuber MAKO SK, ktorý bude spolu s hosťami radiť deťom, teenagerom a mladým ľuďom, ako čeliť šíriacim sa Hoaxom, kyberšikane a ostatným nástrahám internetu, ktoré v nich vyvolávajú pocit strachu, ktorý veľmi nepriaznivo vplýva na ich psychický stav. Zapojíme deti, ale aj dospelých do spoločného riešenia problémov a vzájomnej podpore a pomoci. Vytvoríme komunitu, ktorá vďaka osobnému zapojeniu sa odborníkov a samotných dotknutých mladých ľudí a ich rodičov bude pomáhať dlhodobo.

Do online workshopov sa s MAKOM zapoja aj známe osobnosti, ktoré prezradia, ako nástrahy internetu zasiahli ich a ako sa s nimi sami vyrovnali.

NAŠA HISTÓRIA

Vďaka partnerom máme za sebou nie len finančnú podporu rodinám, ale aj množstvo hodín, ktoré sme mohli venovať podpore týchto rodín a tiež spoločným aktivitám, ako napríklad letný tábor, ktorý sa konal v auguste v Trenčíne alebo plavecký tábor v Šamoríne

Zažite minimálne prostredníctvom fotiek atmosféru, ktorú mohli deti zažiť. A aj vďaka Vašej podpore by sme dokázali o veľa viac!

Talentom ako je Messi alebo Samko, môžu byť aj ďalšie slovenské deti so znevýhodnením. Dajme im spoločne dôveru a šancu.